Kraków - dawna stolica pełna tajemnic

Panorama Krakowa z Zamkiem Królewskim na Wawelu

Kraków, dawna stolica Polski, to jedno z najpiękniejszych i najstarszych miast w Europie. Miasto o ponad tysiącletniej historii kryje w sobie niezliczone skarby architektury, sztuki i kultury. Odwiedzając Kraków, cofasz się w czasie do epoki, gdy Polska była jednym z najpotężniejszych królestw w Europie.

Historia Krakowa

Legenda głosi, że Kraków został założony przez mitycznego księcia Kraka, który pokonał smoka zamieszkującego Wawelskie Wzgórze. W rzeczywistości miasto rozwinęło się z osady plemienia Wiślan w VIII-IX wieku. W 1038 roku Kazimierz Odnowiciel przeniósł tu stolicę Polski z Gniezna. Przez kolejne wieki Kraków rozwijał się jako centrum władzy królewskiej, nauki i kultury.

W 1364 roku król Kazimierz Wielki założył Akademię Krakowską (później Uniwersytet Jagielloński) - drugi najstarszy uniwersytet w Europie Środkowej. Złoty wiek Krakowa to czasy dynastii Jagiellonów (XV-XVI wiek), gdy miasto było jednym z największych i najbogatszych w Europie. W 1596 roku król Zygmunt III Waza przeniósł stolicę do Warszawy, ale Kraków pozostał miejscem koronacji i pochówku polskich królów.

Co warto zobaczyć w Krakowie

Zamek Królewski na Wawelu

Usytuowany na wapiennym wzgórzu nad Wisłą, Wawel to symbol polskiej państwowości i tożsamości narodowej. Kompleks zamkowy obejmuje gotycko-renesansowy zamek królewski, katedrę, w której koronowano i pochowano większość polskich monarchów, oraz urokliwe dziedzińce i ogrody. W komnatach zamkowych możesz podziwiać wspaniałe kolekcje arrasów, malarstwa europejskiego i polskich regaliów koronacyjnych.

Rynek Główny

Największy średniowieczny rynek w Europie (200 x 200 m) jest sercem Starego Miasta. Jego centralnym punktem jest Sukiennice - renesansowa hala targowa, gdzie niegdyś handlowano suknem, a dziś możesz kupić tradycyjne polskie rękodzieło. Obok wznosi się majestatyczna Bazylika Mariacka z charakterystycznymi dwiema wieżami o różnej wysokości. Co godzinę z wyższej wieży rozbrzmiewa hejnał, nagle urywany na pamiątkę legendy o trębaczu trafionym tatarską strzałą podczas mongolskiego najazdu w XIII wieku.

Kazimierz - dzielnica żydowska

Przez wieki Kazimierz, obecnie dzielnica Krakowa, był osobnym miastem i tętniącym życiem centrum kultury żydowskiej. Do dziś zachowało się tu kilka synagog, m.in. Stara Synagoga (obecnie muzeum), Synagoga Remu i Synagoga Tempel. Warto odwiedzić także stary cmentarz żydowski przy synagodze Remu. Dziś Kazimierz to modna dzielnica z licznymi kawiarniami, restauracjami i galeriami sztuki.

Kościół Mariacki

Gotycka bazylika z XIV wieku to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Krakowa. Wewnątrz znajduje się przepiękny ołtarz Wita Stwosza - największy gotycki ołtarz w Europie. To arcydzieło snycerstwa wykonane w latach 1477-1489 przedstawia sceny z życia Matki Boskiej i składa się z ponad 200 rzeźbionych figur.

Collegium Maius

Najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie studiowali m.in. Mikołaj Kopernik i papież Jan Paweł II. Gotycki gmach z XV wieku otacza urokliwe arkadowe dziedzińce. Wewnątrz znajduje się Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego z cennymi zbiorami, w tym instrumentami naukowymi Kopernika.

Krakowska kuchnia

Wizyta w Krakowie to także okazja do poznania tradycyjnej kuchni małopolskiej. Koniecznie spróbuj:

  • Obwarzanka krakowskiego - okrągłego pieczywa z dziurką w środku, posypanego solą, makiem lub sezamem
  • Żurku w chlebie - kwaśnej zupy podawanej w bochenku chleba
  • Golonki po bawarsku - pieczonej wieprzowej golonki z dodatkiem kapusty i musztardy
  • Pierogów ruskich - pierogów z nadzieniem z ziemniaków i twarogu
  • Placków po zbójnicku - placków ziemniaczanych podawanych z gulaszem

Praktyczne informacje

Jak dotrzeć: Kraków ma międzynarodowe lotnisko (Kraków-Balice) z połączeniami do wielu europejskich miast. Z centrum kraju najwygodniej dojechać pociągiem lub autobusem.

Komunikacja miejska: W Krakowie funkcjonuje rozbudowana sieć tramwajów i autobusów. Warto rozważyć zakup Krakowskiej Karty Miejskiej, która umożliwia nieograniczone przejazdy i zniżki do muzeów.

Kiedy jechać: Najlepszy czas na odwiedzenie Krakowa to wiosna (kwiecień-czerwiec) i wczesna jesień (wrzesień-październik), gdy pogoda jest łagodna, a tłumy turystów mniejsze niż latem.

Kraków to miasto, które trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Jego wyjątkowa atmosfera, bogata historia i kultura, a także gościnność mieszkańców sprawią, że z pewnością zechcesz tu wrócić.